Klinika namuose
Vartotojo vardas:
Slaptažodis:
Pamiršote slaptažodį? | Registruokitės
Paieška
Pradžia > Naujienos > Dar kartą apie žarnyno kirmėles
Dar kartą apie žarnyno kirmėles

Kirmėlės - labiausiai paplitę parazitai.Yra žinoma apie šimtas įvairių kirmėlių rūšių, kurios gali infekuoti žmogaus organizmą. Kai kurios labai mažos - tūkstantoji mikrono dalis, kitos gali būti labai ilgos. Šiuo metu yra paplitusi nuomonė, kad ...

... mes gyvename labai švariai ( net per švariai). Švari gyvenamoji aplinka laikoma viena iš alergijos priežasčių, dėl to mokslininkai ima manyti, kad natūralūs aplinkos mikrobai ir parazitai yra reikalingi pusiausvyrai palaikyti. Tačiau kirmėlinė invazija yra plačiai paplitusi ir sukelia sveikatos sutrikimus.Galvojama, kad kai kurios kirmėlės gali sukelti net vėžį.

Kirmėlėmis užsikrečiama prarijus kirmėlių kiaušinėlių - valgant maistą užterštomis rankomis, kišant rankas į burną, valgant žemes, per užterštus žaislus, patalynę, rankšluosčius, net įkvepiant kiaušinėlius su dulkėmis. Dažniausiai helmintoze - kirmėlių sukelta liga - serga ikimokyklinio ir jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikai( jie dar neturi tvirtų higieninių įgūdžių). Kirmėlių kiaušinėliai ant rankų patenka liečiant užterštus paviršius - žemę, durų rankenas, pinigus, restoranų druskines ar padažines, stalus, bendro naudojimo žaislus ir pan. Kirmėlių kiaušinėliai ilgai būna gyvybingi aplinkoje, todėl galima užsikrėsti ir pakartotinai. Žarnyne iš kiaušinėlio išsivysto kirmėlė, kuri prie žarnos gleivinės prisitvirtina siurbtukais ar kabliukais, labai greitai dauginasi ir nuodija vaiko organizmą, nes išskiria savo medžiagų apykaitos produktus. Dėl to silpnėja vaiko imunitetas, prastėja apetitas, atsiranda pilvo skausmai, gali būti vėmimas, viduriavimas, kosulys, galvos skausmai, odos bėrimai, gali sutrikti rega, pakilti temperatūra, pasireiškia mažakraujystė, lėtėja fizinis ir psichinis vaiko vystymasis. Kartais, jei kirmėlių labai daug, jos gali net užkimšti žarnos spindį ir sukelti žarnų nepraeinamumą, tenka operuoti.

Dažniausiai užsikrečiama askaridėmis ir spalinėmis kirmėlėmis.Askaridozės infekcijos šaltinis- sergantis žmogus, su kurio išmatomis į dirvožemį patenka kiaušinėliai, jie per vieną mėnesį ten subręsta ir lieka gyvybingi kelis metus. Per užterštas rankas, užkrėstą maistą ar vandenį, su dulkėmis kiaušinėliai patenka į virškinimo sistemą, žarnoje išsivysto lervos, kurios įsiskverbia per žarnos sienelę į kraujotaką ir nukeliauja į plaučius, sukeldamos kosulį ( panašų į astminį). Kosint, lervos patenka į nosiaryklę ir su seilėmis nuryjamos. Per du - tris mėnesius iš lervos žarnyne užauga kirmėlė ir gyvena 1 -2 metus kasdien padėdama kelis šimtus kiaušinėlių.

Enterobiozės ( spalinių kirmėlių invazija) infekcijos šaltinis - sergantis žmogus.Per užkrėstą maistą ir rankas kiašinėliai patenka į žarnyną. Kirmėlių kiaušinėliai gali su dulkėmis pakilti į orą ir nusėsti ant baldų, tada liečiant užteršiamos rankos. Galima užsikrėsti ir naudojant tuos pačius rankšluosčius, paklodes, patalynę, kuriais naudojosi sergantis žmogus. Per vieną mėnesį iš kiaušinėlių išsivysto kirmėlytės, kurios išlenda į išangės sritį - atsiranda niežėjimas, kuris trunka nuo vienos iki trijų dienų. Kasantis išangės sritį, kirmėlių kiaušinėlių patenka po nagais, ir nesilaikant higienos taisyklių, galimas pakarotinis užsikrėtimas, todėl po dviejų - trijų savaičių niežėjimas vėl pasikartoja.

Kirmėlinės invazijos gydomos specialiais vaistais - antihelmintikais. Paplitusi praktika gydyti nuo kirmėlių kiekvieną pavasarį ir rudenį. Negydomi vaikai ne tik kad turi sveikatos sutrikimų, bet ir yra ilgalaikiai infekcijos nešiotojai ir platintojai, didina riziką užsikrėsti kitiems. Antihelmintikai - sintetiniai vaistai, jiems vystosi atsparumas, kaip ir visiems vaistams. Mokslininkai tiria galimybę kintroliuoti kirmėlinę invaziją inulinu - lengvai virškinamu angliavandeniu, kuris neigiamai veikia parazitų vystymosi ciklą, didina organizmo atsparumą, gerina kalcio pasisavinimą.

Svarbiausia profilaktika - asmens higienos įpročių formavimas ir jų laikymasis, taip pat aplinkos higiena. Reikia plauti rankas, nukarpyti trumpai nagus, praustis po dušu, skalbti suteptus drabužius, rankšluosčius, patalynę, kasdien keisti apatinius drabužius, plauti vaisius ir daržoves, saugoti maistą nuo musių, plauti vaikų žaislus, gyvenamąsias patalpas valyti drėgnu būdu, siurbti dulkes, mokinti vaikus tinkamai elgtis su gyvūnais- nevalgyti kartu su augintiniais iš tų pačių indų, nežaisti su valkataujančiais gyvūnais, rūpintis augintinių švara, sugirdyti augintiniui vaistų nuo kirmėlių.

 
« Ankstesnis   Tolimesnis »