Klinika namuose
Vartotojo vardas:
Slaptažodis:
Pamiršote slaptažodį? | Registruokitės
Paieška
Pradžia > Naujienos > Klausa
Klausa
Klausa – vienas iš gamtos suteiktų žmogui jutimų, leidžiančių pažinti pasaulį, prisitaikyti prie aplinkos sąlygų. Jau kūdikiai girdi, reaguoja į garsą akių, galvos pasukimu, krūptelėjimu, verksmu. Vyresniems dažnai sergantiems slogomis,ausų uždegimais, su padidėjusiais adenoidais (nosies polipais) vaikams klausa gali... susilpnėti – tai pastebi tėvai. Natūraliai senatvėje klausa silpnėja dėl smegenų kraujotakos sutrikimų, audinių elastingumo sumažėjimo, persirgtų ligų, auglių ir pan. Klausa paprastai silpnėja palaipsniui:imama negirdėti aukšto dažnio garsų ( moterų, vaikų balsai), prašoma pakartoti, pasukama galva į kalbančiojo pusę, įsitempiama kalbant telefonu, vengiama bendrauti su aplinkiniais, nes nepilnai suprantama informacija. Aplinkiniai pastebi, kad žmogus garsiai klauso radijo, televizijos. Klausa gali sutrikti ir jauniems žmonėms, kurie garsiai klauso muzikos, arba dirba triukšmingoje aplinkoje. Didelis garsas ir triukšmas pakenkia klausos nervą. Jaunimas mėgsta garsiai kausytis muzikos koncertuose, naudojant ausinukus. Jei garsas ausinukuose trukdo išgirsti normaliai kalbantį žmogų, ilgiau klausantis ima skaudėti, spengti ausyse, reiškia garsas perdidelis. Nereikia stengtis, kad garsas ausinukuose užgožtų aplinkos triukšmą. Jeigu koncerte ar šventėje žmogus turi rėkti, kad būšų išgirstas vieno metro atstumu, reiškia tokia muzika pergarsi.

Didelę reikšmę turi aplinkos triukšmas: buitinis triukšmas(buities prietaisų keliamas), gatvės, transporto keliamas triukšmas, statybos, kaimynai, šventės, triukšmas darbo vietoje ( gamykloje prie staklių). Aplinkos triukšmas pažeidžia klausą, sukelia susijaudinimą, agresiją, sutrikdo miegą, skatina išsiskirti streso hormonus, ko pasekoje silpnėja imunitetas, išprovokuojamos širdies-kraujagyslių, virškinimo sistemos, nervų sistemos ligos. Triukšmingoje aplinkoje blogiau įsisavinama informacija, prastėja protinių užduočių vykdymas.

Garsas yra oro banga. Dėl stiprios ir staigios garso bangos gali būti pažeistos ausies struktūros ir sutrinka klausa- tai akustinė trauma ( sprogimas, staigus stiprus garsas) ar barotrauma ( kai staiga atsiranda slėgių skirtumas vidinėje ir išorinėje ausies pusėse – lėktuvui greitai leidžiantis ar kylant, neriant į vandenį). Neretai neprigirdima dėl ausies landoje susidariusių sieros kamščių.Tada galima palašinti sierą tirpdančių lašiukų, o jei nepadeda – kreiptis į gydymo įstaigą.Kadangi, kaip minėta, garsas yra oro banga, tai sukelia vibraciją, kurią galime jausti. Ilgalaikė vibracija gali pakenkti organizmui.

Kad laiku pastebėtumėte klausos silpnėjimą, reikia periodiškai tikrinti klausą. Džiugu, kad jau galime gana paprastai patikrinti naujagimių ir kūdikių klausą, nes klausos susilpnėjimas ankstyvame amžiuje sutrikdo vaiko vystymąsi. Neturėtų būti gėda nešioti klausos aparatą nei vaikams, nei vyresnio amžiaus žmonėms, jei yra klausos pakenkimas.

Saugokime savo ir aplinkinių klausą – ji ne tik padeda prisitaikyti aplinkoje, bet ir teikia malonumą. Įsivaizduokite, kaip jaustumėtės negirdėdami mylimo žmogaus balso, vaiko juoko, paukščių čiulbėjimo, miško ošimo, negalėdami klausytis mėgiamos muzikos, išgirsti pagyrimo, palaikymo, padrąsinimo žodžių.

 

Girdėkite

 
« Ankstesnis   Tolimesnis »