Klinika namuose
Vartotojo vardas:
Slaptažodis:
Pamiršote slaptažodį? | Registruokitės
Paieška
Pradžia > Naujienos > Lėtinis vidurių užkietėjimas
Lėtinis vidurių užkietėjimas
Lėtinis vidurių užkietėjimas - itin paplitusi problema visuomenėje. Skirtingų šaltinių duomenimis iki 20 proc. gyventojų patiria lėtinį vidurių užkietėjimą, dažniau moterys nei vyrai. Ši problema tampa dar aktualesnė vyresniame amžiuje - net 2/3 vyresnių kaip 70 metų amžiaus žmonių patiria lėtinį vidurių užkietėjimą.
Asmenys, vartojantys vaistus gretimoms ligoms gydyti vidurių užkietėjimą patiria dažniau - net 87% asmenų, vartojančių opioidinius preparatus ir 63% opiatų nevartojančių onkologinėmis ligomis sergančių pacientų nuolat turi šią problemą.

Pirmiausia rekomenduojama išbandyti nemedikamentines gydymo galimybes:

 • Gastrokolinio reflekso stiprinimas
  • Skirti laiko tuštinimuisi 15-30 min. po pusryčių
  • Šaltas gėrimas prieš pusryčius
  • Kava per pusryčius
 • Pilvo preso treniravimas
  • Pilvą staigiai įtempti ir lėtai per 10 sek. atleisti. Kartoti bent 5 kartus
  • Įkvėpti įtraukiant pilvą, staigiai iškvėpti, stumiant pilvą į priekį. Kartoti bent 10 k. prieš tuštinimąsi
 • Pilvo masažas
  • Pilvo masažas bent 10 min.
  • Kiekvienos storosios žarnos dalies masažas bent 5 min. (viso 25-30 min.)

Kuomet nemedikamentinės priemonės nepadeda, renkamasi medikamentinis gydymas derinant jį su racionalia mityba. Vaistų pasirinkimas yra išties platus, tačiau ne visi yra vienodai efektyvūs.
Lietuvoje parduodamų preparatų tik Forlax vartojimas pagrįstas aukščiausio I lygio įrodymais, todėl jam taikoma A laipsnio rekomendacija. Psylium ir laktuliozės vartojimo pagrįstumą patvirtina mažiau patikimi II lygio įrodymai (B laipsnio rekomendacija). Įdomu ir tai, kad dažnai vartojamų preparatų, kaip antai: magnio druskų, senos preparatų, bisakodilio, išmatas minkštinančių, stimuliuojančių, vidurius laisvinančių vaistų, vartojimas, nėra pagrįstas įrodymais.

Forlax - tai polietilenglikolis (makrogolis 4000). Forlax sulaiko vandenį, kuriame jis ištirpinamas, nuneša šį vandenį į žarnyną, padidina storųjų žarnų turinio apimtį, formuoja fiziologinį norą tuštintis ir taip palengvina tuštinimąsi. Prie vaisto nėra pripratimo, jis nedirgina žarnyno. Pradėjųs vartoti Forlax , pirmasis efektas pasireiškia per 24-48 val.

Vaikams, vyresniems nei 8 metai ir suaugusiesiems esant lėtiniam vidurių užkietėjimui skiriamas Forlax 10 (10 g makrogolio). Forlax 10 galima vartoti sergantiesiems cukriniu diabetu ar netoleruojantiems galaktozės, o taip pat jis gali būti skirtas nėščiosioms ir krūtimi maitinančioms moterims. Rekomenduojama paros dozė - 1-2 pak. per parą, tačiau esant sunkiam vidurių užkietėjimui, dozė gali būti koreguojama, todėl dėl gydymo ir galimo šalutinio poveikio būtina kreiptis į gydytoją arba vaistininką.

 
« Ankstesnis   Tolimesnis »